From $537.80/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Peerless CE53BESC Deck Ovens
Product Description
Peerless CE53BESC electric deck oven features a triple-stacked, 42-inch by 32-inch steel-deck design with three 12-inch high baking chambers. It has digital controls on the right side and a wide temperature range of 250–550°F. The oven has a durable aluminized interior, stainless-steel front, and enamel finish, along with 12 tubular heating elements and adjustable legs. It is cETLus and ETL-Sanitation listed, making it ideal for high-volume commercial baking in restaurants, bakeries, and cafes.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless |
| Certifications | cETLus, ETL-Sanitation |
| Height | 87.0in |
| Width | 56.0in |
| Depth | 42.0in |
| Shipping Weight | 1725.0lbs |
| Interior Width (side - side) | 36" - 47" |
| Interior Finish | aluminized interior |
| Deck Qty | 3 |
| Mounting Type | adjustable legs |
| Exterior Finish | stainless steel front |
| Specifications | Bake Oven, deck-type, electric, triple-stacked, 42"W x 32"D steel deck interior, (1) 12" high section per oven, digital controls positioned on the right, 250°F to 550°F temperature range, (12) tubular elements, NO , aluminized interior, enamel finish, stainless steel front, adjustable legs, cETLus, ETL-Sanitation |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
