From $495.84/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Peerless CW43BSC Deck Ovens
Product Description
The Peerless CW43BSC Deck Oven is a heavy-duty gas deck oven ideal for restaurants and bakeries. Its triple-stacked design features three 7" high baking chambers with 42" x 32" steel decks and a 250°F–550°F throttling thermostat for precise baking. The oven boasts a Power-Pak 4-cell burner system (3 × 60,000 BTU), an aluminized interior, a stainless steel front, an enamel finish, adjustable legs, and right-side controls. It is cETLus and ETL-Sanitation certified, ensuring reliable commercial performance.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless |
| Certifications | cETLus, ETL-Sanitation |
| Height | 72.0in |
| Width | 56.0in |
| Depth | 42.0in |
| Shipping Weight | 1575.0lbs |
| Interior Finish | aluminized steel interior |
| Interior Width (side - side) | 36" - 47" |
| Mounting Type | adjustable legs |
| Deck Qty | 3 deck |
| Exterior Finish | stainless steel front |
| Specifications | Bake Oven, deck-type, gas, triple-stacked, 42"W x 32"D steel deck interior, (1) 7" high section per oven, throttling thermostat, controls positioned on the right,250°F to 550°F temperature range, "Power-Pak" 4-cell burner system, NO pizza stones, aluminized interior, enamel finish, stainless steel front, adjustable legs, (3) 60,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
