From $27.88/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Perlick Corporation TS24SC Top Shelf Bar Equipment
Product Description
The Perlick Corporation TS24SC Top Shelf Bar Equipment is a heavy-duty 24-inch wide by 18-and-9/16-inch deep underbar storage cabinet, built specifically for commercial bars and restaurants. Constructed from durable stainless steel, it features a pitched drainboard top, a 4-inch or 6-inch backsplash with a 1-inch return, a 1-and-1/2-inch NPS drain socket, anti-microbial tubing, an adjustable intermediate shelf, and Perlick Quick Clamp legs with adjustable feet. The TS24SC is NSF Listed, ensuring long-lasting, sanitary underbar storage and easy drain management.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Perlick Corporation |
| Brand Name | Top Shelf |
| Certifications | NSF |
| Height | 36.5in |
| Width | 24.0in |
| Depth | 18.56in |
| Shipping Weight | 52.0lbs |
| Depth (front - back) OA | 18" - 19" |
| Splash | 6" |
| Base Type | open cabinet base |
| Width (side - side) OA | 19" - 24" |
| Type | free standing |
| Specifications | Underbar Storage Cabinet 24"W x 18-9/16"D, 4" or 6"H backsplash with 1" return at top, pitched drainboard top with 1-1/2" NPS drain socket with 1/2" OD barb & 1/2" ID anti-microbial tubing, 1-1/2" NPS male drain center back of cabinet bottom, adjustable intermediate shelf, stainless steel construction, Perlick Quick Clamp stainless steel legs & adjustable feet, NSF Listed (replaces SC24-18) |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
