From $35.24/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Perlick Corporation TS36M3 Top Shelf Bar Equipment
Product Description
Perlick's TS36M3 Top Shelf Bar Equipment is a heavy-duty underbar multi-tank sink designed for commercial bars and restaurants. It features three 18-gauge stainless steel compartments, each measuring 10" x 14" x 9-1/4", in a compact 36" W x 18-9/16" D footprint. The sink boasts a built-in backsplash, seamless front apron, 1-1/2" drains with removable overflow standpipes, and tool-less Perlick Quick Clamp leg attachment with adjustable stainless steel legs. This durable and easy-to-clean sink is an ideal choice for busy commercial settings.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Perlick Corporation |
| Brand Name | Top Shelf |
| Height | 36.5in |
| Width | 36.0in |
| Depth | 18.56in |
| Shipping Weight | 95.0lbs |
| Drainboards | without drainboards |
| Bowl Size | 10" x 14" front-to-back |
| Sink Compartments | (3) |
| Width (side - side) OA | 31" - 36" |
| Splash | 6" |
| Bowl Depth (rim - drain) | 9" |
| Construction | stainless steel top, front, ends & legs |
| Depth (front - back) OA | 18" - 19" |
| Specifications | TS Series Underbar Multi-tank Sink Unit, three 18 gauge stainless steel compartment, 36"W x 18-9/16"D, backsplash, 10" wide x 14" front-to-back x 9-1/4" deep compartments, 4" OC (TS) splash or (TSF) deck mount faucet holes, seamless 18 gauge stainless steel front apron, includes 1-1/2" drains & 8-1/2" removable overflow standpipes, stainless steel construction, Perlick Quick Clamp tool less leg attachment, stainless steel legs with adjustable thermoplastic feet (replaces TS33C) |
Documents
CAD Files
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
