From $72.72/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Perlick Corporation TSC36IC10 Tobin Ellis Signature Bar Equipment
Product Description
Perlick's Tobin Ellis Signature 36" Ice Chest is a commercial-grade modular ice chest designed for fast cooling. Featuring a durable stainless steel construction, including the top, sides, and interior, as well as an ABS top ledge and a 6" backsplash. The ice chest also includes a 1/2" NPS drain and adjustable stainless steel legs, ensuring a sturdy and versatile setup. With an approximately 78 lb capacity, this NSF-certified ice chest is an ideal choice for restaurants, bars, and catering setups.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Perlick Corporation |
| Brand Name | Tobin Ellis Signature |
| Certifications | NSF |
| Height | 36.5in |
| Width | 36.0in |
| Depth | 17.0in |
| Shipping Weight | 150.0lbs |
| Depth (front - back) OA | 1" - 17" |
| Cold Plate | (10) circuit |
| Construction | stainless steel & galvanized |
| Splash | 6" |
| Width (side - side) OA | 31" - 36" |
| Bin Depth | 10" deep ice bin |
| Ice Capacity | 70 - 99 lbs. |
| Specifications | Tobin Ellis Signature Ice Chest, with cold plate, modular, 36"W, approximately 78 lbs. ice capacity, 6"H backsplash with 1" return, ABS plastic top ledge, stainless steel top & sides, stainless steel interior, cold plate concealed under ice chest liner, galvanized steel back & bottom, 1/2" NPS drain, stainless steel legs with adjustable thermoplastic feet, NSF |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
