From $36.91/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Perlick Corporation TSC42IC Tobin Ellis Signature Bar Equipment
Product Description
Perlick's TSC42IC Tobin Ellis Signature 42" modular ice chest offers premium construction with stainless steel exterior and interior. The ABS top ledge and 6" backsplash provide easy cleanup. This unit holds approximately 92 lbs of ice and features a 1/2" NPS drain, galvanized back/bottom, and adjustable stainless steel legs. It is NSF-certified for commercial bar use, making it an ideal choice for high-volume bars and restaurants in need of durable, professional ice storage.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Perlick Corporation |
| Brand Name | Tobin Ellis Signature |
| Certifications | NSF |
| Height | 36.5in |
| Width | 42.0in |
| Depth | 17.0in |
| Shipping Weight | 90.0lbs |
| Ice Capacity | 70 - 99 lbs. |
| Depth (front - back) OA | 1" - 17" |
| Width (side - side) OA | 37" - 42" |
| Construction | stainless steel & galvanized |
| Cold Plate | without |
| Splash | 6" |
| Bin Depth | 10" deep ice bin |
| Specifications | Tobin Ellis Signature Ice Chest, modular, 42"W, approximately 92 lbs. ice capacity, 6"H backsplash with 1" return, ABS plastic top ledge, stainless steel top & sides, stainless steel interior,galvanized steel back & bottom, 1/2" NPS drain, stainless steel legs with adjustable thermoplastic feet, NSF |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
