From $75.77/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Perlick Corporation TSC42IC10 Tobin Ellis Signature Bar Equipment
Product Description
Perlick's Tobin Ellis Signature Ice Chest is a commercial-grade, 42-inch modular ice chest designed for reliable cooling. Featuring a heavy-duty stainless steel construction, including the top, sides, and interior, this ice chest also boasts an ABS top ledge, a 6-inch backsplash, and adjustable stainless steel legs. With a 1/2-inch NPS drain and an impressive 92-pound ice capacity, this NSF-certified ice chest is built to deliver long-lasting bar service performance thanks to its durable galvanized back and bottom.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Perlick Corporation |
| Brand Name | Tobin Ellis Signature |
| Certifications | NSF |
| Height | 36.5in |
| Width | 42.0in |
| Depth | 17.0in |
| Shipping Weight | 160.0lbs |
| Bin Depth | 10" deep ice bin |
| Construction | stainless steel & galvanized |
| Splash | 6" |
| Depth (front - back) OA | 1" - 17" |
| Ice Capacity | 70 - 99 lbs. |
| Width (side - side) OA | 37" - 42" |
| Cold Plate | (10) circuit |
| Specifications | Tobin Ellis Signature Ice Chest, with cold plate, modular, 42"W, approximately 92 lbs. ice capacity, 6"H backsplash with 1" return, ABS plastic top ledge, stainless steel top & sides, stainless steel interior, cold plate concealed under ice chest liner, galvanized steel back & bottom, 1/2" NPS drain, stainless steel legs with adjustable thermoplastic feet, NSF |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
