From $30.91/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Serv-Ware 3CWPH18242-24 Compartment Sinks
Product Description
The Heavy Duty Series Sink is a commercial-grade three-compartment sink made of durable 16/304 stainless steel. Measuring 106 inches wide, 30 inches deep, and 45.5 inches high, this sink features large 18-inch wide by 24-inch deep by 14-inch deep bowl compartments. It includes 24-inch drainboards on the left and right sides, as well as a 10.5-inch high backsplash. The sink comes equipped with one set of 8-inch on-center faucet mounting holes and 3.5-inch basket strainers. Constructed with stainless steel gussets and galvanized legs with adjustable bullet feet, this sink meets NSF standards for commercial use.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Serv-Ware |
| Certifications | NSF |
| Height | 45.5in |
| Width | 106.0in |
| Depth | 30.0in |
| Shipping Weight | 143.0lbs |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Overall Length | 97" - 108" |
| Top Stainless Series | 300 series |
| Base Type | legs |
| Top Gauge | 16 gauge |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Drainboards | with left & right-hand drainboards |
| Base Construction | galvanized |
| Compartment Width (side - side) | 18" |
| Splash Height | 10-1/2" |
| Specifications | Heavy Duty Series Sink, three compartment, 106"W x 30"D x 45-1/2"H, 16/304 stainless steel, 18" wide x 24" front-to-back x 14" deep bowl deep compartments, 24" drainboards on left & right, 10-1/2"H backsplash, (1) set of 8" OC splash mount faucet holes, 3-1/2" basket strainers included, stainless steel gussets, galvanized legs with adjustable bullet feet, NSF |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
