From $37.98/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Serv-Ware BB2-24-HC Back Bar Coolers
Product Description
Serv-Ware BB2-24-HC Back Bar Cooler is a 49-inch wide commercial refrigeration unit ideal for bars and restaurants. The durable exterior is painted black steel, with a stainless steel interior, PVC-coated wire shelving, and CFC-free foam insulation. This efficient cooler maintains temperatures between 33°F and 41°F using R290 refrigerant, with a 10 cubic foot capacity and 115V operation. It also features automatic defrost.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Serv-Ware |
| Brand Name | Serv-Ware |
| Certifications | CE, cULus Classified, UL EPH Classified, ETL-Sanitation |
| Height | 36.2in |
| Width | 49.1in |
| Depth | 24.4in |
| Shipping Weight | 262.0lbs |
| Exterior Finish | black exterior |
| Door Swing | swing door(s) |
| Width (side - side) | 23 - 58 inches |
| Door Qty | 2 doors |
| Depth (front - back) | 22 - 26 inches |
| Top Finish | stainless steel top |
| Refrigeration Location | self-contained, side mounted |
| Door Type | solid door(s) |
| Specifications | Back Bar Cooler, two-section, 49-1/10"W x 24-2/5"D x 36-1/5"H, 10 cu. ft. capacity, (2) solid doors, stainless steel top, electronic thermostat with LED display, temperature range 33°F - 41°F, white powder coated interior with stainless steel floor, black powder coated exterior, side mounted self-contained refrigeration, (4) 3.5" low profile casters(not installed), UL EPH Classified, cULus Classified, CE, ETL-Sanitation |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
