From $19.22/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Serv-Ware E1CWP18242-24 Compartment Sinks
Product Description
The Serv-Ware E1CWP18242-24 Compartment Sink is a heavy-duty, commercial-grade sink designed for busy kitchens. Crafted from durable 18/304 stainless steel, this NSF-listed sink features a single 14-inch deep bowl (18 inches by 24 inches) with 24-inch drainboards on both sides. The sink boasts an 11-3/4-inch backsplash, 8-inch on-center faucet holes, raised rolled edges, 3-1/2-inch basket drains, stainless steel gussets, and adjustable galvanized legs for a reliable, sanitary, and space-efficient washing station. This sink is an ideal choice for restaurants, cafes, and other foodservice operations that require a dependable and efficient sink solution.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Serv-Ware |
| Brand Name | Serv-Ware |
| Certifications | NSF |
| Height | 45.5in |
| Width | 66.0in |
| Depth | 29.5in |
| Shipping Weight | 200.0lbs |
| Base Type | legs with side crossrails |
| Top Gauge | 18 gauge |
| Base Construction | galvanized |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Top Stainless Series | 300 series |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Splash Height | 11-3/4" |
| Overall Length | 63" - 72" |
| Drainboards | with left & right-hand drainboards |
| Compartment Width (side - side) | 18" |
| Specifications | Economy Series Sink, one compartment, 66"W x 29-1/2"D x 45-1/2"H, 18/304 stainless steel, 18" wide x 24" front-to-back x 14" deep compartment, 24" drainboards on left & right, 11-3/4"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, raised rolled edges on front & sides, 3-1/2" basket drains with 1-1/2" outlets, stainless steel gussets, galvanized steel legs with adjustable bullet feet, NSF |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
