From $22.61/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Serv-Ware E3CWP15152-15 Compartment Sinks
Product Description
Serv-Ware E3CWP15152-15 is a 3-bowl economy compartment sink constructed with heavy-duty 18/304 stainless steel. It measures 75" wide, 20.5" deep, and 45.5" high, with three 15" x 15" x 14" compartments, 15" drainboards on each side, and an 11-3/4" backsplash. The sink features 8" OC splash mount faucet holes, raised rolled edges, 3-1/2" basket drains with 1-1/2" outlets, stainless steel gussets, and galvanized legs with adjustable bullet feet. This NSF-listed sink is a durable choice for commercial kitchens and foodservice prep stations.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Serv-Ware |
| Brand Name | Serv-Ware |
| Certifications | NSF |
| Height | 45.5in |
| Width | 75.0in |
| Depth | 20.5in |
| Shipping Weight | 240.0lbs |
| Overall Length | 73" - 84" |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Base Type | legs with side crossrails |
| Base Construction | galvanized |
| Top Stainless Series | 300 series |
| Compartment Width (side - side) | 15" |
| Drainboards | with left & right-hand drainboards |
| Compartment (front - back) | 15" |
| Top Gauge | 18 gauge |
| Splash Height | 11-3/4" |
| Specifications | Economy Series Sink, three compartment, 75"W x 20-1/2"D x 45-1/2"H, 18/304 stainless steel, 15" wide x 15" front-to-back x 14" deep compartments, 15" drainboards on left & right, 11-3/4"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, raised rolled edges on front & sides, 3-1/2" basket drains with 1-1/2" outlets, stainless steel gussets, galvanized steel legs with adjustable bullet feet, NSF |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
