From $26.14/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Serv-Ware E3CWP18242-24 Compartment Sinks
Product Description
The Serv-Ware E3CWP18242-24 3-bowl compartment sink is a heavy-duty stainless steel sink designed for commercial kitchens. It features three 18-inch by 24-inch by 14-inch compartments, dual 24-inch drainboards, an 11-3/4-inch backsplash, and 8-inch on-center faucet holes. The sink includes 3-1/2-inch basket drains, stainless steel gussets, and adjustable galvanized legs. It is NSF-listed for use in commercial foodservice environments, providing a durable and easy-to-clean prep and wash station for restaurants, cafeterias, and other food service operations.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Serv-Ware |
| Brand Name | Serv-Ware |
| Certifications | NSF |
| Height | 45.5in |
| Width | 102.0in |
| Depth | 29.5in |
| Shipping Weight | 240.0lbs |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Top Stainless Series | 300 series |
| Base Construction | galvanized |
| Compartment Width (side - side) | 18" |
| Splash Height | 11-3/4" |
| Base Type | legs with side crossrails |
| Overall Length | 97" - 108" |
| Drainboards | with left & right-hand drainboards |
| Top Gauge | 18 gauge |
| Specifications | Economy Series Sink, three compartment, 102"W x 29-1/2"D x 45-1/2"H, 18/304 stainless steel, 18" wide x 24" front-to-back x 14" deep compartments, 24" drainboards on left & right, 11-3/4"H backsplash, 8" OC splash mount faucet holes, raised rolled edges on front & sides, 3-1/2" basket drains with 1-1/2" outlets, stainless steel gussets, galvanized steel legs with adjustable bullet feet, NSF |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
