From $34.58/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Serv-Ware E3CWP24242-24 Compartment Sinks
Product Description
The Serv-Ware E3CWP24242-24 3-Bowl Compartment Sink is a heavy-duty commercial sink made of durable 18/304 stainless steel. It features three deep 24" x 24" x 14" bowls, as well as 24" drainboards on both the left and right sides. The sink also includes an 11-3/4" backsplash, raised rolled edges for added strength, and two sets of 8" OC splash-mount faucet holes. The 3-1/2" basket drains have 1-1/2" outlets, and the sink is supported by stainless steel gussets and adjustable galvanized legs with bullet feet. This NSF-listed economy sink is ideal for use in commercial kitchens, foodservice prep areas, and high-volume dish washing stations.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Serv-Ware |
| Brand Name | Serv-Ware |
| Certifications | NSF |
| Height | 45.5in |
| Width | 120.0in |
| Depth | 29.5in |
| Shipping Weight | 240.0lbs |
| Splash Height | 11-3/4" |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Base Construction | galvanized |
| Base Type | legs with side crossrails |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Compartment Width (side - side) | 24" |
| Top Stainless Series | 300 series |
| Overall Length | 109" - 170" |
| Top Gauge | 18 gauge |
| Drainboards | with left & right-hand drainboards |
| Specifications | Economy Series Sink, three compartment, 120"W x 29-1/2"D x 45-1/2"H, 18/304 stainless steel, 24" wide x 24" front-to-back x 14" deep compartments, 24" drainboards on left & right, 11-3/4"H backsplash, (2) sets of 8" OC splash mount faucet holes, raised rolled edges on front & sides, 3-1/2" basket drains with 1-1/2" outlets, stainless steel gussets, galvanized steel legs with adjustable bullet feet, NSF |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
