From $53.42/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Serv-Ware UCF-60-HC Undercounter & Worktop Refrigeration
Product Description
The Serv-Ware UCF-60-HC undercounter freezer offers a generous 15.5 cubic feet of storage capacity in a compact, durable stainless steel design. Its painted aluminum interior and 304 stainless steel floor provide long-lasting performance. With a space-saving 61.2" W x 29.9" D x 35.5" H footprint, this freezer conveniently fits under counters or worktops. It maintains a temperature range of -10°F to 10°F using energy-efficient R290 refrigerant. Key features include PVC-coated wire shelving, automatic defrost every 6 hours, and a powerful 1/2 HP compressor with a low 115V/5A electrical draw, making it an ideal choice for commercial kitchens.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Serv-Ware |
| Brand Name | Serv-Ware |
| Certifications | CE, cULus Classified, UL EPH Classified |
| Height | 35.5in |
| Width | 60" - 71" |
| Depth | 29.9in |
| Shipping Weight | 388.0lbs |
| Access Type | doors |
| Refrigeration | self-contained, rear mounted |
| Doors | solid door(s) |
| Compressor HP | 5/8 HP |
| Size | 2 section |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Specifications | Freezer, undercounter, two-section, 61"W x 29-9/10"D x 35-1/2"H, 15.5 cu. ft. capacity, (2) self-closing solid doors, full length handle, (1) epoxy-coated wire shelf per door, electronic thermostat, LED digital display, auto defrosting & evaporation, stainless steel front & sides, ABS interior liner with stainless steel floor, (4) casters (2 braked), rear mounted self-contained refrigeration, cULus Classified, UL EPH Classified, CE |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
