From $128.67/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Traulsen CLUC-60F-DW-WT Centerline Undercounter & Worktop Refrigeration
Product Description
Traulsen's CLUC-60F-DW-WT Centerline undercounter freezer combines a durable 60-inch two-section design with 16.94 cubic feet of storage in four drawers. The stainless steel exterior and anodized aluminum interior include a 4-inch backsplash, while rear-mounted self-contained refrigeration (R290) and electronic LED controls ensure reliable, energy-efficient 1/2 HP, 115V operation. With 4-inch casters for easy mobility, this cETLus and ETL-Sanitation certified freezer is an ideal solution for busy commercial kitchens seeking a compact, reliable refrigerated work surface.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Traulsen |
| Brand Name | Centerline |
| Certifications | cETLus, ETL-Sanitation |
| Height | 38.0in |
| Width | 60.25in |
| Depth | 31.5in |
| Shipping Weight | 344.0lbs |
| Refrigeration | self-contained, rear mounted |
| Style | drawers |
| Interior Finish | all aluminum interior |
| Width (side - side) | 52" - 63" wide |
| Compressor HP | 1/2 HP |
| Size | 2 section |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Specifications | Centerline™ Compact Undercounter Freezer with Work Top, two-section, 60"W, 16.94 cu. ft. capacity, self-contained rear-mount refrigeration, (4) drawers, electronic control with LED display, 4" backsplash, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, (4) casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/2 HP, 115v/60/1-ph, 6.8 amps, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
