From $28.64/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vollrath 74704D Mirage® Induction-Based Warming Equipment
Product Description
The Vollrath 74704D Mirage® Induction Rethermalizer is a compact, drop-in 7-quart induction warming unit designed for international use. It features a dry-operation inset with a hinged cover, four soup presets, a stir indicator LED, and solid-state lockable controls with °F/°C. The cabinet-mount wiring and energy-efficient 800W, 230V unit include mounting hardware and a China plug. The Vollrath 74704D is CE certified for reliable and precise rethermalizing in commercial kitchens.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vollrath |
| Brand Name | Mirage® |
| Certifications | CE |
| Height | 13.43in |
| Width | 11.9in |
| Depth | 11.9in |
| Shipping Weight | 13.18lbs |
| Pan accommodation | (1) 7 qt round (included) |
| Controls | digital controls |
| Specifications | (For International Use Only) Mirage® Induction Rethermalizer, drop-in, dry operation, 7 quart, inset with hinged cover, (4) soup presets, stir indicator LED, solid state controls with locking function, temperature control in °F or °C, cabinet mount controls with leads, includes: induction ready inset, inset cover, mounting hardware, China plug, 800 watts, 3.4 amps, 230v/50/60/1-ph, CE (Refer to vollrathfoodservice.com for full warranty policy) |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
