From $400.56/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan 1TR65CF PowerFry Gas Fryers
Product Description
The Vulcan 1TR65CF PowerFry Gas Fryer is a high-efficiency commercial fryer designed for busy restaurants and foodservice operations. With a 65-70 lb capacity and powerful 80,000 BTU output, this 21-inch fryer features programmable PowerFry3 computer controls, including melt cycles, for precise cooking. Its ThreePass heat transfer system and KleenScreen PLUS filtration ensure efficient, consistent performance. The electronic ignition and durable stainless-steel cabinet add to its reliability and easy maintenance. Certified by ENERGY STAR, NSF, and CSA, the Vulcan 1TR65CF comes equipped with adjustable casters for simple placement.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | PowerFry |
| Certifications | NSF, CSA, CSA Star, ENERGY STAR |
| Height | 47.25in |
| Width | 21.0in |
| Depth | 30.13in |
| Shipping Weight | 380.0lbs |
| Fat Capacity (approximate) | 65 lb |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Basket Lifts | without basket lifts |
| Filter | built-in filter |
| Fry pot | stainless steel fry pot |
| Controls | computer controls |
| Type | restaurant |
| Specifications | PowerFry3™ Fryer, gas, high efficiency, 21" W, free-standing, 65-70 lbs. capacity, programmable computer control with melt cycles, ThreePass™ heat transfer system, electronic ignition, KleenScreen PLUS® filtration system, twin baskets, stainless steel cabinet & fry tan, adjustable casters (2 swivel locking & 2 non-locking), 80,000 BTU, CSA, CSA STAR, NSF, ENERGY STAR® |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
