From $412.38/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan 1TR85CF PowerFry Gas Fryers
Product Description
The Vulcan PowerFry3™ 1TR85CF gas fryer is a high-efficiency, free-standing unit with an 85-90 lb capacity and 90,000 BTU ThreePass™ heat transfer. It includes a programmable computer control with melt cycles, KleenScreen PLUS® filtration, electronic ignition, twin baskets, and a stainless steel cabinet and tank. This fryer is equipped with adjustable casters and is ENERGY STAR®, NSF, CSA & CSA STAR certified, ensuring reliable and low-maintenance commercial frying.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | PowerFry |
| Certifications | NSF, CSA, CSA Star, ENERGY STAR |
| Height | 47.25in |
| Width | 21.0in |
| Depth | 34.38in |
| Shipping Weight | 420.0lbs |
| Basket Lifts | without basket lifts |
| Fat Capacity (approximate) | 85 lb |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Filter | built-in filter |
| Fry pot | stainless steel fry pot |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Type | restaurant |
| Controls | computer controls |
| Specifications | PowerFry3™ Fryer, gas, high efficiency, 21" W, free-standing, 85-90 lbs. capacity, programmable computer control with melt cycles, ThreePass™ heat transfer system, electronic ignition, KleenScreen PLUS® filtration system, twin baskets, stainless steel cabinet & fry tank, adjustable casters (2 swivel locking & 2 non-locking), 90,000 BTU, CSA, CSA STAR, NSF, ENERGY STAR® |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
