From $218.41/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan 1VK45A PowerFry Gas Fryers
Product Description
The Vulcan PowerFry5™ 1VK45A gas fryer is a high-efficiency commercial fryer with FivePass™ heat transfer, delivering 70,000 BTU output and a 45-50 lb capacity. Equipped with solid-state analog controls featuring melt cycles and electronic ignition, it also boasts twin baskets, a stainless steel cabinet and fry tank, adjustable casters, and ENERGY STAR® efficiency. Certified by NSF, CSA, and CSA STAR, this fryer ensures reliable performance in any commercial kitchen.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | PowerFry |
| Certifications | NSF, CSA, CSA Star, ENERGY STAR |
| Height | 47.25in |
| Width | 15.5in |
| Depth | 30.13in |
| Shipping Weight | 201.0lbs |
| Fry pot | stainless steel fry pot |
| Controls | solid state controls |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Type | restaurant |
| Filter | no filter |
| Basket Lifts | without basket lifts |
| Fat Capacity (approximate) | 45 lb |
| Specifications | PowerFry5™ Fryer, gas, high efficiency, 15-1/2" W, free-standing, 45-50 lbs. capacity, solid state analog knob control with melt cycles, FivePass™ heat transfer system, electronic ignition, twin baskets, stainless steel cabinet & fry tank, adjustable casters (2 swivel locking & 2 non-locking), 70,000 BTU, CSA, CSA STAR, NSF, ENERGY STAR® |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
