From $652.21/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan 2TR65AF PowerFry Gas Fryers
Product Description
The Vulcan 2TR65AF PowerFry Gas Fryer is a high-efficiency commercial fryer designed for busy kitchens. It features two 65-70 lb vats with ThreePass heat transfer technology and solid-state controls with melt cycles. The stainless steel cabinet and fry tanks, along with the ENERGY STAR rating and 160,000 BTU capacity, ensure reliable and energy-saving frying. The fryer also includes KleenScreen PLUS filtration and twin baskets, as well as adjustable casters and NSF/CSA certification for safe and efficient performance.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | PowerFry |
| Certifications | NSF, CSA, ENERGY STAR |
| Height | 47.25in |
| Width | 42.0in |
| Depth | 30.13in |
| Shipping Weight | 696.0lbs |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Fryer Quantity | (2) tanks |
| Filter | built-in filter |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Controls | solid state controls |
| Fat Capacity (approximate) | 65 lbs each |
| With or without basket lifts | without basket(s) |
| Fry pot | stainless steel |
| Specifications | PowerFry3™ Fryer, gas, high efficiency, 42" W, (2) battery, 65-70 lbs. capacity per vat, solid state analog knob control with melt cycles, ThreePass™ heat transfer system, electronic ignition, KleenScreen PLUS® filtration system, twin baskets, stainless steel cabinet & fry tank, adjustable casters (2 swivel locking & 2 non-locking), 160,000 BTU, CSA, NSF, ENERGY STAR® |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
