From $675.81/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan 2TR85AF PowerFry Gas Fryers
Product Description
The Vulcan PowerFry3™ 2TR85AF gas fryer is a high-efficiency twin-vat fryer with a 42-inch width and 85-90 lb capacity per vat. It utilizes ThreePass™ heat transfer technology and KleenScreen PLUS® filtration for reliable commercial performance. The solid-state analog controls feature melt cycles and electronic ignition, while the stainless steel cabinet and fry tanks are supported by adjustable casters. This 180,000 BTU fryer is ENERGY STAR®, NSF, and CSA certified, making it an ideal choice for busy kitchen environments.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | PowerFry |
| Certifications | NSF, CSA, ENERGY STAR |
| Height | 47.25in |
| Width | 42.0in |
| Depth | 34.38in |
| Shipping Weight | 700.0lbs |
| Filter | built-in filter |
| Fryer Quantity | (2) tanks |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| With or without basket lifts | without basket(s) |
| Fat Capacity (approximate) | 85 lbs each |
| Fry pot | stainless steel |
| Controls | solid state controls |
| Specifications | PowerFry3™ Fryer, gas, high efficiency, 42" W, (2) battery, 85-90 lbs. capacity per vat, solid state analog knob control with melt cycles, ThreePass™ heat transfer system, electronic ignition, KleenScreen PLUS® filtration system, twin baskets, stainless steel cabinet & fry tank, adjustable casters (2 swivel locking & 2 non-locking), 180,000 BTU, CSA, NSF, ENERGY STAR® |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
