From $945.74/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan 3TR65DF PowerFry Gas Fryers
Product Description
The Vulcan PowerFry3 3TR65DF Gas Fryer is a high-efficiency commercial fryer designed for busy kitchens. It features ThreePass heat transfer technology, a 63-inch stainless steel cabinet, and three 65-70 lb vats. The fryer has solid-state digital controls with melt cycles, KleenScreen PLUS filtration, and electronic ignition. It also includes twin baskets and adjustable casters for easy maneuverability. With 240,000 BTU, the Vulcan PowerFry3 is ENERGY STAR, NSF, and CSA certified, ensuring reliable and energy-efficient frying performance.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | PowerFry |
| Certifications | NSF, CSA, ENERGY STAR |
| Height | 47.25in |
| Width | 63.0in |
| Depth | 30.13in |
| Shipping Weight | 916.0lbs |
| Fryer Quantity | (3) tanks |
| Fat Capacity (approximate) | 65 lbs each |
| With or without basket lifts | without basket(s) |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Controls | digital controls |
| Fry pot | stainless steel |
| Filter | built-in filter |
| Specifications | PowerFry3™ Fryer, gas, high efficiency, 63" W, (3) battery, 65-70 lbs. capacity per vat, solid state digital control with melt cycles, ThreePass™ heat transfer system, electronic ignition, KleenScreen PLUS® filtration system, twin baskets, stainless steel cabinet & fry tank, adjustable casters (2 swivel locking & 2 non-locking), 240,000 BTU, CSA, NSF, ENERGY STAR® |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
