From $975.92/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan 3TR85DF PowerFry Gas Fryers
Product Description
The Vulcan 3TR85DF PowerFry gas fryer is a high-efficiency, commercial-grade appliance designed for busy kitchens. With a 63-inch wide, triple-vat design and ThreePass heat transfer technology, it offers rapid and efficient heating. The solid-state digital controls include melt cycles, ensuring precise temperature management, while the KleenScreen PLUS filtration system streamlines maintenance. Featuring electronic ignition and twin baskets, the fryer has an 85-90 lb capacity per vat and delivers 270,000 BTUs of power. Certified as ENERGY STAR, CSA, and NSF, this stainless steel appliance is an ideal solution for high-volume food service operations.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | PowerFry |
| Certifications | NSF, CSA, ENERGY STAR |
| Height | 47.25in |
| Width | 63.0in |
| Depth | 34.38in |
| Shipping Weight | 968.0lbs |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| With or without basket lifts | without basket(s) |
| Controls | digital controls |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Filter | built-in filter |
| Fat Capacity (approximate) | 85 lbs each |
| Fry pot | stainless steel |
| Fryer Quantity | (3) tanks |
| Specifications | PowerFry3™ Fryer, gas, high efficiency, 63" W, (3) battery, 85-90 lbs. capacity per vat, solid state digital control with melt cycles, ThreePass™ heat transfer system, electronic ignition, KleenScreen PLUS® filtration system, twin baskets, stainless steel cabinet & fry tank, adjustable casters (2 swivel locking & 2 non-locking), 270,000 BTU, CSA, NSF, ENERGY STAR® |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
