From $517.75/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan C24GA6 Steamers (Countertop & Floor)
Product Description
The Vulcan C24GA6 Steamers offer a heavy-duty gas convection steamer with two compartments on a 24-inch cabinet base. This powerful steamer delivers 125,000 BTU performance and can accommodate a total capacity of six 12-inch by 20-inch by 2-1/2-inch pans. Key features include a high-output stainless steel steam generator with Timed Smart Drain, PowerFlush, staged water fill, and split water line. The steamer also boasts 60-minute professional controls with a buzzer and constant steam, as well as an all-stainless interior and exterior with flanged feet. It is CSA Flame, CSA Star, and UL EPH classified, ensuring reliable performance in commercial kitchen environments.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Certifications | UL EPH Classified, CSA Star, CSA Flame |
| Height | 59.0in |
| Width | 24.0in |
| Depth | 35.4in |
| Shipping Weight | 625.0lbs |
| Width (side - side) | 24" |
| Interior Finish | stainless steel |
| Type | 1 steam generator |
| Pan Capacity per Compartment | (3) 12"x20"x2-1/2" deep |
| Specifications | Convection Steamer, Gas, 2 compartments on 24" cabinet base, (6) 12" x 20" x 2-1/2" deep total pan capacity, high output stainless steel steam generator with Timed Smart Drain & PowerFlush, staged water fill, professional controls with 60 minute timer, buzzer for each compartment, & constant steam feature, split water line, stainless steel interior, exterior, frame & flanged feet, 125,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, UL EPH Classified |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
