From $173.87/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan VTEC36 IRX Technology Gas Charbroilers
Product Description
The Vulcan VTEC36 IRX Technology gas charbroiler is a commercial countertop unit with three 22,000 BTU infrared burners, providing a total of 66,000 BTU for fast, even searing. It features manual controls with piezo ignition, stainless steel cooking grids, a removable heat shield and backsplash, a crumb tray, and 4" adjustable legs. This NSF/CSA certified charbroiler is built for durability and suited for high-volume kitchens.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | IRX Technology |
| Certifications | NSF, CSA |
| Height | 16.38in |
| Width | 36.38in |
| Depth | 35.13in |
| Shipping Weight | 210.0lbs |
| Heating Source | infrared |
| Width (side - side) OA | 31 - 36" |
| Control Type | manual controls |
| Specifications | IRX™ Infrared Charbroiler, gas, countertop, 36-1/2", (3) 22,000 BTU burner, manual control, piezo ignition, crumb tray, stainless steel cooking grids, sides, control panel, top trim, removable heat shield & backsplash, 4" adjustable legs, 66,000 BTU, CSA, NSF |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
