From $781.05/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan GS60E Steam Kettles
Product Description
Vulcan's GS60E 60-gallon gas steam kettle is built to withstand the demands of commercial kitchens. Crafted with heavy-duty stainless steel and a corrosion-resistant 316 liner, this kettle delivers professional-grade performance. Its spring-assisted hinged cover, 2-inch plug draw-off valve with a perforated strainer, and graduated measuring rod make it easy to use. The faucet bracket and flanged feet provide added convenience and stability. With its powerful 135,000 BTU heating system, the GS60E ensures consistent, high-quality results for all your commercial foodservice needs.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Height | 39.0in |
| Width | 58.5in |
| Depth | 48.0in |
| Shipping Weight | 819.0lbs |
| Kettle Jacket | full jacket |
| Kettle Liner | 316 stainless steel |
| Capacity | 60 gal |
| Base | quad-leg |
| Specifications | Fully Jacketed Stationary Kettle, Gas, 60-gallon capacity, spring assisted hinged cover with heavy duty pivot assembly, 2" plug draw-off valve with perforated strainer, graduated measuring rod, faucet bracket, stainless steel construction with 316 series stainless steel liner, flanged feet, electric ignition, 135,000 BTU |
Documents
CAD Files
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
