From $279.22/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan V2B12BF V Series Gas Ranges
Product Description
Vulcan's V2B12BF V Series gas range is a heavy-duty, commercial-grade unit designed for high-volume kitchens. It features two powerful 35,000 BTU open burners, totaling 70,000 BTU of cooking power. The cast-iron grates and flame safety device provide reliable, durable performance. Constructed with a stainless steel front, sides, and burner box, the range also includes a storage base with cabinet doors and 6" adjustable legs. Certified by CSA and NSF, this Vulcan range delivers exceptional quality and lasting value for busy cooking environments.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | V Series |
| Certifications | NSF, CSA |
| Height | 36.0in |
| Width | 12.0in |
| Depth | 36.75in |
| Shipping Weight | 160.0lbs |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Base | cabinet(s) |
| Top | (2) open burners |
| Specifications | V Series Heavy Duty Range, gas, 12", (2) 35,000 BTU open burners, flame safety device, cast iron grates, storage base with cabinet doors, stainless steel front, front top ledge, sides, base, burner box & stub back, 6" adjustable legs, 70,000 BTU, CSA, NSF |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
