From $1,471.19/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan VBI2 V Series Deck Ovens
Product Description
The Vulcan VBI2 V Series Deck Ovens offer heavy-duty dual-deck performance, delivering 200,000 BTU of ceramic-over-infrared heat for fast, even cooking. These ovens feature two 25-1/2" x 24-1/2" spring-balanced cooking grids with a five-position grip, stainless steel construction, and casters for mobility. A 1" rear gas manifold with regulator ensures reliable operation. Certified by NSF and CSA, these ovens are ideal for high-volume restaurants and catering businesses.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | V Series |
| Certifications | NSF, CSA Star, CSA Flame |
| Height | 74.0in |
| Width | 36.0in |
| Depth | 37.5in |
| Shipping Weight | 1100.0lbs |
| Heat | ceramic radiants |
| Base | legs |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Warming Oven | without |
| Decks | double |
| Design | range match |
| Specifications | V Series Deck-Broiler, Heavy Duty range match, Gas, double-deck, ceramic over infrared, (2) 25-1/2" x 24-1/2 cooking grids, spring balanced, 5 position grip, stainless steel front, top & sides, casters, 1" rear gas manifold with regulator, 200,000 BTU, NSF, CSA Star, CSA Flame |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
