From $589.51/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan VC44EC Convection Ovens
Product Description
The Vulcan VC44EC Convection Ovens offer heavy-duty electric performance with digital computer controls, 100 programmable menu presets, and Roast & Hold cycles with 99-hour timers and audible alarms. The stainless steel exterior, porcelain-enameled interiors, double-pane windows, and five nickel-plated racks per deck ensure durability and visibility. Equipped with 12 kW per section and two-speed blower motors, these ovens provide fast, even cooking for high-volume commercial kitchens. The ovens are NSF, cUL, and UL listed, as well as ENERGY STAR® certified.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Certifications | NSF, UL, ENERGY STAR |
| Height | 70.0in |
| Width | 40.0in |
| Depth | 42.25in |
| Shipping Weight | 880.0lbs |
| Interior Finish | porcelain interior |
| kW (per deck) | 11.0 - 15.99 kW |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Size | full/standard size |
| Capacity per Compartment | 5 pan capacity, per compartment |
| Type | standard |
| Base | legs |
| Deck Qty | 2 decks |
| Control Type | computer controls |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Specifications | Convection Oven, electric, double-deck, standard depth, computer controls with digital time & temperature readouts, (100) programmable menu selections per oven, Roast & Hold cycles, shelf I.D. programming, 99 hour timer with audible alarm per oven, oven cool switch for rapid cool down, independently operated stainless steel doors with double pane windows, porcelain enamel on steel oven interiors, (5) nickel plated racks per oven, stainless steel front, top, sides & 8"H legs, (2) 1/2 HP two speed oven blower-motors, 12 kW each section, NSF, cUL, UL, ENERGY STAR® |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
