From $236.68/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan VC44GD Convection Ovens
Product Description
The Vulcan VC44GD Convection Ovens are high-performance gas double-deck ovens designed for commercial kitchens. Each deck includes solid-state controls, electronic spark ignition, a 60-minute timer, five nickel-plated racks, and stainless steel construction for the front, top, sides, and 8-inch legs. The durable stainless steel doors feature windows, and the ovens have two 50,000 BTU burners. These ovens are NSF certified, CSA Star/Flame approved, and ENERGY STAR® rated for efficiency, making them ideal for restaurants and bakeries in need of reliable, energy-efficient baking and roasting.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Certifications | NSF, CSA Star, CSA Flame, ENERGY STAR |
| Height | 70.0in |
| Width | 40.0in |
| Depth | 42.25in |
| Shipping Weight | 928.0lbs |
| Deck Qty | 2 decks |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Type | standard |
| Base | legs |
| Control Type | solid state controls |
| Interior Finish | porcelain interior |
| Size | full/standard size |
| Exterior Finish | stainless steel front, top & sides |
| Capacity per Compartment | 5 pan capacity, per compartment |
| Specifications | Convection Oven, gas, double-deck, standard depth, solid state controls, electronic spark igniters, 60 minute timer, (5) nickel plated racks per oven, stainless steel front, top, sides & 8"H legs, stainless steel doors with windows, (2) 50,000 BTU, NSF, CSA Star, CSA Flame, ENERGY STAR® |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
