From $339.34/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan VGM24 V Series Gas Ranges
Product Description
The Vulcan VGM24 V Series gas range offers 24 inches of heavy-duty commercial cooking power. Boasting 60,000 BTUs, this range features an integrated 3/4-inch polished steel griddle for versatile meal preparation. Constructed with a stainless steel front, top ledge, sides, base, burner box, and stub back, this range is built to last in professional kitchen environments. Equipped with manual controls and adjustable 4-inch flanged feet, the VGM24 V Series is NSF and CSA certified for use in busy restaurants and foodservice operations.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | V Series |
| Certifications | NSF, CSA Star, CSA Flame |
| Height | 13.75in |
| Width | 24.0in |
| Depth | 36.75in |
| Shipping Weight | 285.0lbs |
| Base | modular |
| Top | (1) griddle |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Specifications | V Series Heavy Duty Range, gas, 24", modular, griddle, 3/4" thick polished steel plate, manual controls, stainless steel front, front top ledge, side, base, burner box & stub back, 4" flanged feet, 60,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, NSF |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
