From $529.80/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan VGMT36 V Series Gas Ranges
Product Description
The Vulcan VGMT36 V Series 36" heavy-duty gas range offers commercial-grade performance with a 90,000 BTU output, rugged modular design, and a 3/4" polished steel griddle. Built for durability, it features a stainless steel front, top ledge, sides, base, and burner box, along with snap-action thermostatic controls, 4" flanged feet, and certifications from CSA Flame, CSA Star, and NSF. This range is ideal for high-volume kitchens that require reliable, powerful cooking and easy cleanup.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | V Series |
| Certifications | NSF, CSA Star, CSA Flame |
| Height | 13.75in |
| Width | 36.0in |
| Depth | 36.75in |
| Shipping Weight | 404.0lbs |
| Top | (1) griddle with thermostat |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Base | modular |
| Specifications | V Series Heavy Duty Range, gas, 36", modular, griddle, 3/4" thick polished steel plate, snap action thermostatic controls, stainless steel front, top front ledge, sides, base, burner box & stub back, 4" flanged feet, 90,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, NSF |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
