From $349.83/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan VGT18 V Series Gas Ranges
Product Description
The Vulcan VGT18 V Series gas range is designed for commercial kitchens. It features an 18-inch heavy-duty construction with a 3/4-inch polished steel griddle and a powerful 30,000 BTU burner. The range boasts snap-action thermostatic controls, individual pilots, and stainless steel front and splash guards for reliable and safe performance. Its modular design and 4-inch flanged feet make it an ideal compact solution for high-performance cooking, backed by NSF and CSA certifications.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | V Series |
| Certifications | NSF, CSA Star, CSA Flame |
| Height | 13.75in |
| Width | 18.0in |
| Depth | 36.75in |
| Shipping Weight | 255.0lbs |
| Plate Thickness | .750" = 3/4" |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Top | (1) griddle with thermostat |
| Base | modular |
| Specifications | V Series Heavy Duty Range, gas, 18", modular, griddle, 3/4" thick polished steel plate, snap action thermostatic controls, individual pilots & controls, side splashes, stainless steel front, front top ledge, side, base, burner box & stub back, 4" flanged feet, 30,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, NSF |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
