From $76.91/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan VHP636 Achiever Hot Plates
Product Description
The Vulcan VHP636 Achiever is a powerful 36-inch gas countertop hotplate with six 30,000 BTU (27,500 BTU LP) open burners, delivering a total of 180,000 BTU. Boasting a durable stainless steel front with a Cool Bullnose design, cast-iron grates, and lift-off burner heads, this commercial-grade hotplate also features protected standing pilots, infinite heat controls, and an aluminized pull-out crumb tray. Adjustable 4-inch legs provide added flexibility. The Vulcan VHP636 Achiever is NSF/CSA certified, making it an ideal choice for high-volume kitchen environments.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | Achiever |
| Certifications | NSF, CSA |
| Height | 16.63in |
| Width | 36.0in |
| Depth | 31.38in |
| Shipping Weight | 291.0lbs |
| Width (side - side) | 36 - 47" |
| Top and Front Finish | stainless steel front & sides |
| Legs | with legs |
| Burner Qty | 6 burners |
| Specifications | Achiever Hotplate, gas, countertop, 36", (6) 30,000 BTU (27,500 BTU for LP) open burners, with lift-off burner heads, protected standing pilots, cast iron top grates, infinite heat controls, stainless steel front with "Cool Bullnose", sides & backsplash, aluminized pull out crumb tray, 4" adjustable legs, CSA, NSF, 180,000 BTU |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
