From $103.08/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan VMG48-QS-PLATINUM Quick Ship Gas Griddles
Product Description
Vulcan's VMG48-QS-PLATINUM gas griddle offers heavy-duty countertop cooking with a 1" polished steel plate, four burners, and 108,000 BTU for high-volume kitchens. The low-profile 11-1/8" cooking height on adjustable legs, stainless/aluminized chassis, 4" back and tapered side splashes, manual controls, and 6-quart grease drawer provide durability and convenience. This griddle is cCSAus and NSF certified, ensuring fast delivery of quality, built-to-last performance.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | Quick Ship |
| Certifications | NSF, CSA Flame |
| Height | 15.25in |
| Width | 48.0in |
| Depth | 31.5in |
| Shipping Weight | 480.0lbs |
| Controls | manual controls |
| Cooking Surface Width (side - side) | 43" - 48" |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 24" - 29" |
| Plate Thickness | 1" |
| Specifications | (Quick Ship) Heavy Duty Griddle, countertop, gas, 48" W x 24 "D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate, (4) burners, 4" back & tapered side splashes, manual controls, (1) 6 quart grease drawer, stainless & aluminized steel chassis frame, 11-1/8" low profile cooking height on 4" adjustable legs, 108,000 BTU, cCSAus, NSF |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
