From $60.71/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan VP18-QS-PLATINUM Quick Ship Proofing Cabinets
Product Description
Vulcan VP18-QS-PLATINUM Quick Ship Proofing Cabinet is a stainless steel, mobile proofing and heated holding cabinet designed for kitchens and bakeries. It can accommodate (18) 18" x 26" sheet pans or (36) 12" x 20" steam table pans, featuring a fan-driven air tunnel and adjustable tray slides. The cabinet includes a glass door and a removable drip pan, allowing users to switch between proof mode and heated hold mode up to 190°F. It also comes with a water pan and 5" locking casters, and is 120V/2.0kW with a NEMA 5-20P plug, ensuring reliable and ready-to-ship performance with cULus listing.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | Quick Ship |
| Certifications | cULus, UL EPH |
| Height | 71.0in |
| Width | 25.25in |
| Depth | 30.75in |
| Shipping Weight | 236.0lbs |
| Sections | 1 section w/1 compartment |
| Interior Finish | stainless steel interior |
| Slide Centers | adjustable centers on 3" |
| Full Size Sheet Pan Capacity | (18) 18" x 26" pans |
| Insulation | non-insulated |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Doors | full height doors, glass |
| Full Size Hotel Pan Capacity | (36) 12" x 20" pans |
| Heater | top mounted heater |
| Specifications | (Quick Ship) Proofing Heated Cabinet, mobile, non-insulated, (18) 18" x 26" x 1" sheet pans or (36) 12" x 20" x 2-1/2" steam table pans, fan & air tunnel, includes (10) pair of adjustable tray slides 3" OC, 1/2 gallon water pan, switch can be set to proof or set for heated holding up to 190° F, glass door, stainless steel construction, includes drip trough & removable drip pan, 5" casters; 2 swivel, 2 rigid with locks, 120v/50/60/1-ph, 2.0kW, cord with NEMA 5-20P, cULus, UL EPH |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
