From $167.58/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Wolf ASA48-30 Gas Griddles
Product Description
The Wolf ASA48-30 Gas Griddle is a heavy-duty, 48-inch countertop griddle designed for commercial kitchens. It features a 30-inch deep, 1-inch polished steel plate and four powerful 108,000 BTU burners that provide even heat and precise temperature control. The unit is built with a stainless/aluminized steel chassis, 4-inch back and tapered side splashes, individual snap-action thermostats, pilot safety, manual ignition, and a 6-quart grease drawer. It is CSA/NSF certified and has a low-profile 11-1/8-inch cooking height on adjustable legs, making it an ideal choice for high-performance griddle cooking in a commercial setting.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wolf |
| Certifications | NSF, CSA |
| Height | 15.25in |
| Width | 48.0in |
| Depth | 31.5in |
| Shipping Weight | 480.0lbs |
| Cooking Surface Width (side - side) | 43" - 48" |
| Plate Thickness | 1" |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 30" - 36" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Specifications | Heavy Duty Griddle, countertop, gas, 48" W x 30" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate, (4) burners, 4" back & tapered side splashes, (1) mechanical snap action thermostat per burner with temperature adjustment, pilot safety, manual ignition, (1) 6 quart grease drawer, stainless & aluminized steel chassis frame, 11-1/8" low profile cooking height on 4" adjustable legs, 108,000 BTU, CSA, NSF |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
