From $235.79/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Wolf ASA72-30 Gas Griddles
Product Description
The Wolf ASA72-30 Gas Griddle is a heavy-duty, 72-inch countertop griddle designed for commercial kitchens. It features a 30-inch deep, 1-inch polished steel cooking plate and six powerful burners that deliver a total of 162,000 BTUs. This griddle is equipped with individual snap-action thermostats, pilot safety, and manual ignition, ensuring reliable and high-performance grilling. The unit also includes 4-inch back and tapered side splashes, dual 6-quart grease drawers, a stainless/aluminized chassis, and 4-inch adjustable legs for a low 11-1/8-inch profile. The Wolf ASA72-30 Gas Griddle is CSA and NSF certified, making it a durable and efficient choice for commercial kitchens.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Wolf |
| Certifications | NSF, CSA |
| Height | 15.25in |
| Width | 72.0in |
| Depth | 31.5in |
| Shipping Weight | 795.0lbs |
| Plate Thickness | 1" |
| Controls | thermostat / solid state controls |
| Exterior Finish | stainless steel front & sides |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 30" - 36" |
| Cooking Surface Width (side - side) | 67" - 72" |
| Griddle Plate Finish | smooth steel |
| Specifications | Heavy Duty Griddle, countertop, gas, 72" W x 30" D cooking surface, 1" thick polished steel griddle plate, (6) burners, 4" back & tapered side splashes, (1) mechanical snap action thermostat per burner with temperature adjustment, pilot safety, manual ignition, (2) 6 quarts grease drawer, stainless & aluminized steel chassis frame, 11-1/8" low profile cooking height on 4" adjustable legs, 162,000 BTU, CSA, NSF |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
